kvalitni-rouska

Maximalizujte svoji ochranu

Není rouška, jako rouška. Za dobu, kdy nosíme roušky, bylo provedeno několik testů účinnosti roušek z různých materiálů. Jako nejlepší materiál k výrobě roušky se osvědčila 100% bavlna, která by měla mít při filtraci až 70% účinnost proti virům jako je koronavirus. Za nejlepší bavlněné roušky se považují ty vícevrstvé, pokud možno s nanovlákenným filtrem.

Kde sehnat kvalitní vícevrstvé roušky?

Jako jedna z nejúčinnějších a zároveň cenově nejpřijatelnějších řešení ochrany se ukázala varianta dvouvrstvé bavlněné roušky s filtrem. Tato kombinace nabízí skvělý poměr mezi stupněm ochrany, komfortem při dýchání a pořizovací cenou. Za velice slušnou cenu lze právě takové roušky (včetně filtrů) pořídit na tomto e-shopu: http://ochrannepredmety.cz

Jedná se o roušky ze 100% bavlny, ke které výrobce dokládá i certifikát kvality. Samotné strojní zpracování roušky je velmi přesné a sofistikované – dvě vrstvy bavlny slouží i jako kapsa na vložení filtru, čímž ještě zvýšíte účinnost ochrany proti virům.

Zavazování roušky je zde taktéž vyřešeno velmi prakticky a pohodlně. Tkanice roušky je ve spodní části spojená, takže si ji stačí nasadit přes hlavu a v horní čísti zavázat pouze její vrchní konce. Tím dosáhnete ideálního úvazu kolem krku i úst – nikde nic netlačí a rouška přiléhá ideálně k obličeji.

Do kvalitní roušky, kvalitní filtr

Začátkem dubna 2020 přišli vědci z Technické univerzity v Liberci s revolučním nápadem, jak lidem, kteří nosí běžnou roušku, zvýšit stupeň ochrany před koronavirem. Běžnou netkanou textilii potáhli ješte polypropylenem, čímž získali filtr s vlastnostmi blížící se nanotkanině! Nanotanina má sice jemnější zpracování, ale póry v novém filtru jsou i tak dostatečně malé na to, aby zabránily průchodu viru.

Filtr byl zaslán do dvou nezávislých zkušeben, kde jej otestovali na propustnost virům, a výsledek byl příjemně překvapivý – účinnost záchytu virů je u tohoto filtru minimálně 81%!

Tento materiál dostal nový název melt-blown. Filtr z tohoto materiálu je velice lehký a prodyšný. Ideálně padne do dvouvrstvé roušky z e-shopu Ochranné Předměty, o které jsme psali výše. Tyto filtry si tam můžete za pár korun zakoupit také.

Spojením dvouvrstvé roušky a tohoto filtru získáte ochranu téměř srovnatelnou s respirátorem FFP2, a to vše za zlomek jeho ceny.

Prohlédněte si filtry na e-shopu: http://ochrannepredmety.cz/14-filtryPovinnost nosit roušku tady bude s námi ještě dlouho Možná si říkáte, že povinnost nošení roušky se brzy zruší, protože vláda postupně otevírá obchody a čím dál více zvolňuje pravidla pro zákaz vycházení. To však neznamená, že vzápětí zruší i povinnost nošení roušek – lze čekat pravý naopak! S čím dál větším nárůstem lidí na veřejnosti nabyde nošení roušky ještě většího významu. Proto je rozumnější popřemýšlet o nějaké kvalitnější roušce s filtrem pro sebe a své blízké; třeba takové, kterou jsme představili v tomto článku.

Co je koronavirus?

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také závažnější choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Zdroj: https://koronavirus.mzcr.cz/zakladni-informace-o-koronaviru/